Що таке кореневий канал?

Лікування кореневого каналу – це видалення пульпи, маленької ниткоподібної тканини в центрі зуба. Одразу ж після видалення ушкодженої, ураженої або мертвої пульпи простір, що залишився, чистять, надають йому форму і пломбують. У ході цієї процедури заповнюють кореневий канал. Раніше зуби з ураженими або ушкодженими пульпами видаляли. Сьогодні обробка кореневого каналу часто дозволяє врятувати зуби, які інакше були б загублені. 

Найчастіші причини ушкодження пульпи або її відмирання є наступними:

  • Тріснутий зуб
  • Глибока каріозна порожнина
  • Пошкодження зуба, недавнє або в минулому, викликане, наприклад, сильним ударом по зубу

Якщо заражену або мертву пульпу негайно не обробити, на верхівці кореня в ясенній кістці з'явиться гній, утворюючи нарив. Нарив може зруйнувати кістку під цим зубом і викликати болісні відчуття.
Як проводять обробку кореневого каналу?
Обробка кореневого каналу складається з декількох кроків. Залежно від ситуації знадобиться декілька візитів до стоматолога. Основні етапи обробки кореневого каналу:

  • Спочатку роблять отвір: передні зуби - із внутрішньої поверхні, корінні та малі кутні зуби - у коронці.
  • Після того як уражена пульпа видалена (екстирпація пульпи), чистять порожнину зуба і кореневі канали, розширюють і надають їм форму, підготовляючи їх для пломбування.
  • Якщо знадобиться більше одного відвідування стоматолога, в отвір у коронці поміщають тимчасову пломбу, щоб захистити зуб між відвідуваннями.

Цю тимчасову пломбу потім видаляють, а порожнину зуба і кореневого каналу закривають постійною пломбою. Конусоподібний, еластичний матеріал, що називається гутаперча, поміщають у кожний із каналів, і, як правило, закріплюють цементом.

Ця стаття призначена для розширення знань і поглиблення розуміння загальних питань гігієни ротової порожнини. Стаття не замінює професійну медичну консультацію фахівця, не може бути використана для прийняття рішення про постановку діагнозу і призначення лікування. Завжди звертайтеся за порадою до стоматолога чи іншого кваліфікованого фахівця з усіх питань щодо стану вашого здоров'я і призначеного лікування.

Інші статті на цю тему