Сухість у роті означає, що Ваш організм виробляє недостатньо слини, щоб підтримувати необхідний рівень вологи в ротовій порожнині. Сухість у роті буває у кожного, особливо, якщо Ви нервуєте, засмучені або знаходитеся в стані стресу. Однак якщо Ви постійно відчуваєте сухість у роті, це не тільки викликає неприємне відчуття, але і може призвести до інших порушень здоров'я або навіть бути симптомом серйознішого захворювання. Це відбувається тому, що до функцій слини входить набагато більше, ніж проста підтримка рівня вологи в роті. Вона допомагає перетравлювати їжу, захищає зуби від карієсу, запобігає розвитку інфекції, контролюючи життєдіяльність бактерій у роті, а також робить можливим пережовування і проковтування їжі.
Існує декілька причин, з яких залози, які секретують слину, що називаються слинними, виробляють недостатню кількість слини. До них відносяться:
- Побічні дії лікарських препаратів — Існує близько 400 медичних препаратів, що послабляють дію слинних залоз, включаючи антигістамінні, протинабрякові і знеболюючі засоби, а також сечогінні, препарати для зниження артеріального тиску і антидепресанти.
- Захворювання — Серед хвороб, що вражають слинні залози і призводять до сухості в роті, варто назвати цукровий діабет, хворобу Ходжкіна (лімфогрануломатоз), хвороба Паркінсона, ВІЛ/СНІД і хворобу Шегрена.
- Променева терапія — Функція слинних залоз може бути порушена після променевої терапії ділянок голови та шиї при лікуванні онкологічних захворювань. Втрата функції слиновиділення може бути повною або частковою, постійною або тимчасовою.
- Хіміотерапія — Лікарські препарати, що використовуються при лікуванні онкологічних захворювань, можуть зробити слину густішою, або "волокнистою", викликаючи відчуття сухості в роті.
- Менопауза — Зміна гормонального фону негативно впливає на секрецію слинних залоз, тим самим викликаючи відчуття сухості в роті у жінок у період менопаузи і після його завершення.
- Куріння — Багато запеклих курців трубок, сигар і сигарет скаржаться на сухість у роті.
Як дізнатися, чи страждаю я від сухості в роті?
Час від часу, у кожного може з'явитися сухість у роті. Якщо Ви відчуваєте постійну сухість у роті, це може вказувати на порушення функції слиновиділення. Симптоми сухості ротової порожнини:
- Відчуття в'язкості й сухості в роті
- Утруднення при ковтанні
- Печіння язика
- Сухість у горлі
- Тріщини на губах
- Порушення смакових відчуттів або присмак металу в роті
- Стоматит
- Неприємний запах з рота, що часто зустрічається
- Порушення жувальної функції та функції мови
Як лікують сухість у роті?
Єдиний спосіб вилікувати сухість у роті - це усунути причину захворювання. Якщо сухість ротової порожнини - це побічний ефект прописаних Вам ліків, можливо, що Ваш лікар змінить дозування або пропише новий лікарський засіб. При частковому порушенні функції слинних залоз деяка кількість слини продовжує надходити до ротової порожнини, у таких випадках Вам можуть прописати ліки для поліпшення секреції слинних залоз.
Якщо причина сухості в роті не може бути повністю усунута або може бути усунута з часом, існує декілька способів підвищити рівень вологи в ротовій порожнині. Стоматолог може порекомендувати зволожуючий засіб, наприклад, замінник слини. Полоскання рота ополіскувачами, спеціально створеними для зволоження ротової порожнини, зменшує гостроту симптому сухості. Ви можете також:
- Частіше пити воду і напої, що не містять цукру
- Уникати напоїв, що містять кофеїн - каву, чай, деяких газованих напоїв, споживання яких підсилює відчуття сухості
- Жувати жувальну гумку або смоктати тверді льодяники без вмісту цукру, що стимулює слиновиділення (у випадку, якщо функція слинних залоз порушена частково)
- Припинити паління і споживання алкогольних напоїв, які знижують рівень вологи в роті
- Пам'ятати про те, що гострі та солоні страви можуть викликати болісні відчуття при наявності сухості в роті
- Використати зволожувач повітря під час сну