Badge field

Ушкоджено зуб. Що робити?

Published date field

Як дізнатися, чи потрібна мені допомога лікаря?
Як і при будь-якій іншій травмі органів ротової порожнини, вам слід негайно проконсультуватися з вашим стоматологом, щоб визначити, чи потрібна вам медична допомога. Стоматолог огляне ушкоджену ділянку і, можливо, зробить рентген.
Якщо у вас болі через зламаний, тріснутий або сколений зуб, можна випити знеболюючий засіб, що продається без рецепта. По можливості, збережіть усі частини зуба, що зламався, і візьміть їх із собою до стоматолога.
Якщо через отримане ушкодження зуб вибито, якомога швидше віднесіть його до стоматолога. Можливо, зуб удасться повернути назад на його місце. Така процедура називається реімплантація.

Як стоматолог лікує... 
Сколений зуб. —Якщо болю немає і осколок маленький, як і коли лікувати зуб – вирішувати вам. Залежно від величини осколку, що пошкоджену ділянку можна буде відшліфувати або провести косметичну корекцію. Інші варіанти — вініри, коронки і пломби. Попросіть вашого стоматолога розповісти вам про ці можливості. Якщо ушкоджено пломбу або штучний зуб, їх слід замінити.
Зламаний зуб. —Зламані зуби потрібно відновлювати якомога швидше, щоб не допустити подальших ушкоджень. Може знадобитися обробка кореневого каналу або видалення кореня. Якщо тріщина зачіпає емаль і дентин зуба, часто найкращим рішенням проблеми є коронка. Не забудьте, що тріщини не завжди видні, навіть на рентгенівському знімку. До симптомів може відноситися біль при жуванні та підвищена чутливість до холодних і, можливо, гарячих продуктів і рідин, а також чутливість до повітря, яка згодом може стати більш вираженою.
Вибитий зуб. —Щоб спроба повернути зуб на його місце була успішною, потрібно якомога швидше реімлантувати його в лунку. З кожною загубленою хвилиною усе більше клітин кореня зуба гине. Якщо можливо, промийте зуб водою, потім помістіть його в контейнер зі слиною і якомога швидше відправляйтеся до стоматолога. Зуб потрібно брати тільки за коронку і не можна допустити, щоб він висохнув. Найбільше шансів на успіх, якщо провести реімплантацію протягом перших 30 хвилин, але і протягом перших двох годин цілком можливий вдалий результат. Можливо, потрібно буде провести лікування кореневого каналу через один-два тижні після того, як зуб укріпиться.
Втрачені зуби необхідно замінити, незалежно від того, чи були вони видалені стоматологом або випадково вибиті. Це потрібно, щоб уникнути таких ускладнень, як утруднення жування і мови, зсув зубів, що залишилися (дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба, викликана жуванням тією стороною, на якій більше зубів), і ослаблення щелепної кістки. Замінити відсутні зуби можна, наприклад, за допомогою мостів, зубних протезів і імплантантів. 
Перелом щелепи. —Якщо ви підозрюєте у себе або у будь-кого іншого перелом щелепи, не рухайте їй. Щелепу потрібно закріпити на місці, перев'язавши її через верхівку голови косинкою, краваткою або рушником. Якщо щелепа набрякла, прикладайте холодні компреси, щоб зменшити набряк. Негайно відправляйтеся у відділення невідкладної допомоги або до вашого стоматолога.

 

ChippedСколено передній зуб
Сколено зуб після лікування
Вибито постійний зуб
Реімплантація вибитого зуба