Badge field

Що таке пломбування?

Published date field

Пломбування – це спосіб відновити форму та функцію зруйнованого карієсом зуба. Коли стоматолог пломбує зуб, він спочатку видаляє уражену карієсом ткан ину зуба, вичищає заражену область, і потім заповнює вичищену порожнину пломбувальним матеріалом.

Закриваючи ділянки, у які могли б проникнути бактерії, пломбування також допомагає запобігти подальшому розвитку карієсу. Матеріали, що використовуються для пломбування, включають в себе: золото, порцеляну, композитні матеріали (пломбування під колір зубів) і амальгаму (сплав ртуті, срібла, міді, олова та, іноді, цинку).
Який тип пломби кращий?
Немає такого типу пломбування, щоб він ідеально підходив кожному. Підходящий для вас варіант може залежати від того, який обсяг реставрації потрібно, чи є у вас алергія на певні матеріали, у якій ділянці ротової порожнини потрібне пломбування і вартості послуг стоматолога. Вибір різних матеріалів включає в себе наступні їхні види:

  • Золоті пломби виготовляють у лабораторії і потім встановлюють на місце. Золоті вкладки добре переносяться ясенною тканиною і можуть прослужити більше 20 років. Із цих причин, багато відомих спеціалістів вважають золото кращим пломбувальним матеріалом. Проте, золоті пломби часто обходяться дорожче за інші та на їхнє встановлення потрібно декілька відвідувань.
  • Пломби з амальгами стійкі до зношування та відносно недорогі. Проте, через їхній темний колір вони більш помітні, ніж порцелянові або композитні пломби, і їх звичайно не ставлять на видних місцях, таких як передні зуби.
  • Композитний матеріал підбирають під колір зубів і тому його застосовують там, де потрібний природний вид зубів. Складові змішують і поміщають безпосередньо в порожнину зуба, де вони і затвердівають. Композити, можливо, не найкращі матеріали для великих пломб, оскільки вони можуть сколотися або зноситися через деякий час. Вони також можуть офарбуватися від кави, чаю або тютюну, і не служать так довго, як інші типи пломб – загалом від 3 до 10 років.
  • Порцелянові пломби називають вкладками, їх виготовляють у стоматологічній лабораторії і потім кріплять на зуб. Вони стійкі до фарбування і можуть бути підібрані під колір зуба. Порцелянова реставрація зазвичай покриває більшу частину зуба. Коштує вона приблизно стільки ж, скільки і золота.

Якщо карієс або тріщина ушкодили більшу частину зуба, можна поставити коронку. Якщо карієс досяг нерва, то можливі 2 варіанти лікування – або обробка кореневого каналу (якщо нерв ушкоджений, то він видаляється), або захисне покриття пульпи зуба (щоб зберегти нерв живим).
Як ставлять пломбу?
Якщо ваш стоматолог вирішить заповнити порожнину, він спочатку видалить уражену карієсом тканину і почистить уражену ділянку. Потім вичищену порожнину заповнять одним із матеріалів, про які говорилося вище.

Як дізнатися, чи потрібна мені пломба?
Тільки ваш стоматолог може визначити наявність у вас порожнини, яку потрібно запломбувати. Під час огляду ваш стоматолог обстежить поверхню кожного зуба за допомогою спеціального стоматологічного дзеркала. 

Потім місця, що викликають сумніви, ретельно обстежать за допомогою спеціальних інструментів. Також ваш стоматолог може зробити рентген вашої ротової порожнини повністю або її певної ділянки. Тип лікування, який вибере ваш стоматолог, залежатиме від кількості каріозних порожнин. 

Silver
Амальгама
Gold
Золота пломба
White
Композит